Upozornění – článek neobsahuje cílené recenze produktů a fotografie nejsou reklamou žádné firmy.
Motat se světem je někdy dobré, ale věřím, že většina z nás je radši když aspoň trochu má nějakou tu cestu danou, víme jakým směrem se dát. Pro tyto účely je mnoho přírodních ukazatelů, ale samozřejmě i lidmi vymyšlených, tak se dnes podíváme na ně právě.
MAPA A BUZOLA
Když jsem byl ještě mladý jinoch, tak jsem dostal azimut, mapu, buzolu a šel jsem si vyběhnout na trať orientačního běhu. Ty časy jsou pryč, nicméně tyto věci se stále používají, ať už to je v armádě, u geodetů, právě u orientačních běžců, ale jak Vám mohu předat z vlastních zkušeností, tak na třeba na kurzech přežití Vám nic nezbývá, než aby jste uměli tyto věci používat. Ve zkratce mrkneme na typy map a povíme si o čem je buzola.
BUZOLA má součástí kompas, to nejdůležitější pro určení směru pod kterým vyrazit na cestu, dále na hraně pravítko, které Vám pomůže určitě vzdálenost na mapě, zvětšovací lupu a třeba šňůrku na zavěšení.
MAPA – ať u většiny věcí v životě bývá, tak i třeba obyčejná mapa se dělá v mnoha verzích, přes turistické, vojenské, topografické, katastrální, takže vždy je důležité si vybrat tu správnou, které rozumíme, která je pro cestu vhodná. Další vlastnost je měřítko, přes 1:200000 až 1:1000000. O tématu čtení v mapě si ale psát nebudeme, to se musí zažít nebo určitě skautíci či již na zmiňovaných kurzech přežití (Outdoor Survival vypíchnu samozřejmě) Vám poradí. Nebo pojď se mnou ven a já Ti ukážu pod jakým úhlem dojdeš k tomu stromu na horizontu.
Poznámka k mapě na konec – papírovou mapu prostě prstama neroztáhneš, aby sis jí zvětšil.
Vím, že takový způsob zjišťování polohy a směr pochodu je již pro mnohé historií, ale třeba si na to vzpomenete někde v oblastech bez signálu, za blackoutu nebo někde kde technologie nestačí, nicméně k nim skočím v dalším odstavci.

ONLINE MAPY
I když jsem po většinu pobytu v horách, lesích offline a zároveň v letadlo módu, tak i přes to mám nastavenou aplikaci na telefonu – mapy.cz a v nich danou trasu, lokalitu kde se pohybuju.
Nechci tady rozjíždět válku na téma, která aplikace je lepší, která je dobrá, která má mouchy v ČR anebo v zahraničí. Prostě tahle aplikace umí věci, které normální člověk možná nakonec ani nepoužije, ale je to vychytávka.
Jen pár slov k používání – v klidu doma na PC si nechystáš trasu, před výpravou si zaktualizuješ oblast pohybu (na jaře nám to pomohlo při tání sněhu, kdy fakt přes noc v mapě prošlo pár změn kvůli vodě a vše bylo ready). Samozřejmostí je i úprava trasy během samotné výpravy, celkově jakákoliv úprava tvé cesty. Pro pěší turistiku využívám opravdu jen toto, výškový profil trasy benefit jak prase a že v mapě najdeš všechno přes památky, typy lesů, prameny vody až po nocležny, tak super, ne?
