V polovině května 2025 konečně přišel ten okamžik o kterém jsem dlouho mluvil – odstartoval kurz horského průvodce. Já do něj nastoupil s další 13kou lidí, někteří jsou tu pro nové znalosti do své budoucí práce, někteří jen pro nabrání nových informací pro své výlety, ale všechny nás určitě spojuje touha poznání míst těch nejvyšších, nejvzdálenějších, nejdivočejších, které příroda nabízí.

Sešli jsme se na Vysočině a hlavně pod lektory z EXPEDITION CLUBU a VHT AKADEMIE.

Předem upozorňuji, že obsah reportu není tak detailní, tak vzdělávající jako celých těch 6 dní, které jsme strávili na prvním bloku kurzu.

Navigace

Nejpodstatnější věcí ať už tam nahoře ve velehorách, tak i třeba jen v lesích a nížinách je navigace. Ne vždy budete mít u sebe GPS přístroj, ne vždy nabitý telefon a proto je fajn umět i věci možná zapomenuté, historické.

Kombinace mapy, buzoly a třeba také vyčtených souřadnic z mapy je prostě super. Někteří se vrátili do dob mladých skautů, někdo se v těchto prostředcích orientuje pravidelně. 

Azimuty, úhly, vztyčné body v okolí, přírodní útvary, i to vše Vám pak v kombinaci právě s mapou a buzolou dají směr a cíle. Takže dojít na kopec a vše si vyzkoušet, to bylo hlavní náplní jednoho z prvních dní.

Ale aby se neřeklo, že jen papírové mapy jsou povolené, tak musím přiznat, že GPS lokátory, aplikace a web mapy.cz a další byly našimi pomocníky. Jen prostě k potoku a na remízek k bodu se muselo dojít dle azimutu a úhlů.

Do těchto praktických znalostí zapadá i poznávání vrstevnic, čtení terénu a dalších.

Meteorologie

Víte, že ukazatel počasí na ploše Vašeho telefonu není jediným nástrojem, který Vám může pomáhat při plánování výletu a trávení času venku. Další kapitolou a tématem kurzu byla meteorologie.

Díky počasí na Vysočině to neskončilo jen u počítače na baráku, studování webů jako jsou Windy, Meteoradar, čtení informací od meteostanic, ale i venkovními poznatky o počasí z mraků, ze směru větrů, v dešti.

…a protože počasí Vám řekne mnohé, tak pak bylo i na místě si trochu projít vybavení, které by jste si měli právě do jakého podnebí a povětrnostních podmínek vzít. Byla tu ukázka obsahů našich batohů.

Mnohé servery, outdoor prodejny Vám nabídnou opravdu dost věcí o kterých vlastně ani netušíte k čemu jsou. Pojďme si ve zkratce říci, že hlavní je být v suchu, při světle, mít po ruce třeba i něco málo na zahřátí, něco málo pro ošetření případných zranění, na téma vybavení je na mém webu samotná sekce – zde.

Transporty

Jen okrajově jsme zabrouzdali i do tématu dalšího bloku kurzu, který očekáváme v druhé polovině června a tím jsou transporty zraněných.

V nácviku byly transporty ať už v jednom člověku, ve dvojici, tak třeba i větší skupině. Improvizovaná nosítka či využití batohu a dalšího vybavení pro přesun zraněného na krátké i delší vzdálenosti.

Lanové techniky

Základní uzly, improvizovaný sedák nebo lanové techniky pro dopomoc, to zahrnovalo vzdělávácí dopoledne od Tomáše z VHT Akademie a bylo to téma, kterým by si měl každý budoucí průvodce projít.

Každý z nás si odnáší postupně nové znalosti nebo se třeba i jen zdokonaluje. Jisté je, že nás čeká ještě několik týdenních bloků, tak věřím, že bude dobře a že si budeme dál rozumět a dalších místech nashle.